Vloženo: 3.3.2015

Svátek sv. Blažeje 3. 2.

Hned po svátku Hromnic slavíme svátek biskupa Blažeje, mučedníka. Na jeho památku se v kostelích uděluje „svatoblažejské požehnání“. Kněz zkříží dvě posvěcené svíce na krku věřícího a skrze žehnací modlitbu prosí Boha na přímluvu sv. Blažeje o ochranu před nemocemi krku a ostatního zla.

Sv. Blažej se narodil ve 3. stol. Podle legendy byl pravděpodobně původně lékařem a později se stal biskupem. Na začátku 4. stol., v době pronásledování křesťanů, byl zatčen a vsazen do žaláře. Právě v době, kdy byl vězněn, se stal na jeho přímluvu zázrak. Chlapec, který byl s Blažejem ve vězení, nešťastnou náhodou spolkl rybí kost a začal se dusit. Blažej na něj vložil ruce a modlil se nad ním. Kost se uvolnila a dítě bylo zachráněno. Na památku tohoto zázraku se v pozdější době začalo udělovat svatoblažejské požehnání. Sv. Blažej zemřel mučednickou smrtí r. 316 v Sebaste (dnešní Turecko).

Také my jsme mohli tento den v našich kostelích k tomuto požehnání přistoupit.