Slavnost Porciunkule 2. 8.

Vloženo: 31.8.2016

Slavnost Porciunkule 2. 8.

Porciunkule je vžitý název pro malou kapličku Panny Marie Andělské nedaleko městečka Assisi a znamená doslova "místečko". A ono opravdu takovým malým místečkem je. Místečkem, kde vnímáte, že se vás Bůh osobně dotýká, místečko, kde máte pocit, že se spojuje Nebe se zemí. Místečko, které bylo svěřeno sv. Františku, o které pečoval, kde se modlil a které bylo místem, kde byly naplněny dny jeho života na zemi. Místečko, které dnes chrání, jako pod velkými křídly, nádherná katedrála Panny Marie Andělské. Místečko, které dalo základ vzniku františkánského řádu.

S tímto místem je spojeno privilegium získání plnomocných odpustků pro ty, kdo toto místo navštíví, je v milosti posvěcující (po sv. zpovědi), přijme Krista v eucharistii a vykoná modlitbu na úmysly Sv. otce. Postupně v dějinách bylo toto privilegium rozšířeno v určené dny na všechny kostely s nějakým vztahem k františkánskému řádu.

I našemu malému kapucínskému kostelu, zasvěcenému Janu Křtiteli, se dostalo tohoto privilegia. A tak se v den slavnosti Panny Marie Andělské 2. srpna, opět jako v předešlé roky, konala Františkánská odpustková slavnost. Mši svatou celebroval a kázal P. Robert Prodělal. Slavnost byla zakončená slavnostním požehnáním sochy Panny Marie Královny pokoje, která byla umístěna v malé zahrádce za kostelem. Tato zahrádka, která se za kostelem doslova vyloupla jako malinké "místečko", přímo vybízela pro to, aby se zde kolemjdoucí mohli zastavit a pomodlit. A tak je zde umístěna ve výklenku na zdi i modlitba k Panně Marii Královně pokoje, kterou se můžeme k naší nebeské Matce obracet zvláště ve chvílích, kdy potřebujeme získat pokoj do situací našeho života.

Každý přítomný mohl po požehnání vložit svoji ruku do natažené ruky Panny Marie, která ji symbolicky podává každému, kdo prosí o její pomoc. A opravdu to byl silný zážitek.

"Matko Boží a Matko naše,
Maria, Královno pokoje,
k tobě se obracíme,
když ve svém nitru postrádáme klid a pokoj,
a když na nás doléhají i vnější obtíže a starosti.
Do tvé vztažené ruky vkládáme tu svoji.
Připoutej nás k sobě
a veď nás po tajemných cestách života
do bezpečné náruče milosrdného Otce.
Vypros také pokoj naší zemi
a všem lidem dobré vůle."

(Medžugorje, 1981, upraveno)

Foto: Radomír Muzikář / Člověk a víra

Slavnost Porciunkule 2. 8.Slavnost Porciunkule 2. 8.Slavnost Porciunkule 2. 8.Slavnost Porciunkule 2. 8.
Slavnost Porciunkule 2. 8.Slavnost Porciunkule 2. 8.