Ekumenická bohoslužba 2015

Vloženo: 28.1.2015

Ekumenická bohoslužba 2015

V týdnu od 18.1. do 25.1. jsme nejen v celé naší církvi prožívali týden modliteb za jednotu křesťanů. V těchto lednových dnech se každoročně scházíme v duchu slov písně "Jeden Pán, jedna víra, jeden křest pojí nás" spolu s protestantskými církvemi ke společným modlitbám. Ani ve Znojmě jsme letos nezůstali pozadu a v neděli 18. 1. na svátek Panny Marie, Matky jednoty křesťanů jsme se sešli v podvečer v kostele Sv. Jana Křtitele ke společné ekumenické bohoslužbě. Ve zcela zaplněném kostele jsme se pomodlili s křesťany církví žijících v našem krásném městě. Jako bychom na chvíli zapomněli na rozdíly, kterými se od sebe odlišujeme a plnili tak Kristovo přání "aby všichni byli jedno jako ty, Otče, ve mně a já v tobě, aby i oni byli v nás, aby tak svět uvěřil, že ty jsi mě poslal" (J 17,21). On byl ten, který stál ve středu našeho shromáždění a zcela to utvrzovala síla společné modlitby Páně a vzájemné pozdravení pokoje v závěru bohoslužby, kdy jsme se navzájem obešli v celém shromáždění a pokojně si podali ruce. Jednota v ten okamžik byla opravdu cítit.

Kromě našeho otce děkana Mons. Jindřicha Bartoše a stálého jáhna Williho Türka jsme mohli tuto bohoslužbu prožít společně s paní farářkou Českobratrské církve evangelické Janou Špinarovou, kazatelem Metodistické církve Pavlem Kuchynkou a kázal pan farář Církve československé husitské Miroslav Kubíček, kterého můžeme znát z promluv na Rádiu Proglas. Celou bohoslužbu hudebně doprovázeli zpěvy z Taizé mladí hudebníci z farností sv. Kříže, sv. Mikuláše a Louky, kteří se pro tuto příležitost dali dohromady a zpěvy společně nacvičili.
Kéž by jednota, kterou jsme zažívali v tento podvečer byla cítit nejenom mezi jednotlivými církvemi, ale vzájemně mezi všemi křesťany a farnostmi.
Ekumenická bohoslužba 2015Ekumenická bohoslužba 2015Ekumenická bohoslužba 2015Ekumenická bohoslužba 2015
Ekumenická bohoslužba 2015Ekumenická bohoslužba 2015